Hangi illerde AVM'lere ve kamu kurumlarına HES Kodu zorunluluğu geldi? 20 ilde HES kodu zorunluluğu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Ekim 2020 - 19:30

Hangi illerde AVM’lere ve kamu kurumlarına HES Kodu zorunluluğu geldi? 20 ilde HES kodu zorunluluğu

Hangi illerde AVM’lere ve kamu kurumlarına HES Kodu zorunluluğu geldi? 20 ilde HES kodu zorunluluğu
Son Güncelleme :

22 Eylül 2020 - 22:27

725 görüntülenme

Corona tedbirleri artmaya devam ediyor. Yeni bir toplu yasağa sıcak bakmayan yetkililer, pandeminin ilk dönemlerinde devreye soktukları HES Kodu’nun kullanım alanını ve etkinliğini arttırarak salgını yeniden kontrol etmeyi planlıyor. Bazı şehirlerde bu kapsamda AVM’lere HES Kodu ile girme zorunluluğu geldi. Bazı illerimizde kamu kurumlarına girişte HES kodu zorunluluğu bulunurken, bazılarında ile bile girmek için HES Kodu zorunluluğu olacak. HES Kodu nasıl alınır sorusunu haberimizin en sonunda bulabilirsiniz.

İşte illere göre gelen yasaklar;

Bursa’da AVM’lerde HES Kodu zorunlu: Bursa Valiliği, AVM ve bazı yerlere girişte 24 Eylül 2020’den itibaren HES Kodu alınarak girileceğini söyledi. Zorunluluk müşteriyi ve personeli kapsayacak.

İşte açıklama; “Alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan/bulunacak çalışan, yönetici ve müşterilerin AVM’ye girişlerinde, çalışan personel kişi sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, çalışan kişi sayısı 25 ve üzeri olan mağazalar ve işletmelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, bankalarda çalışan, yönetici ve müşterilerin bankaya girişlerinde, PTT merkezlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, konaklama tesisleri ve özel ya da kamuya ait tüm misafirhanelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde HES kodlarının sorgulanmasına karar verilmiştir.”

Balıkesir’de kamu kurumlarında HES zorunluluğu: İl Hıfzısıhha Kurulu kararınca 23 Eylül 2020’den itibaren kamu kurumlarında HES kodu zorunluluğu olacak. HES kodu alamayan vatandaşlara kamu görevlileri yardım edecek.

Iğdır’da kamu kurumlarında HES zorunluluğu yarın başlıyor.

İstanbul‘da Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri’nde HES Kodu zorunlu hale getirildi. Uygulama yarın başlıyor.

Aydın‘da Valilik ile Kaymakamlık binalarına girişlerde vatandaşlara HES Kodu alma zorunluluğu bulunuyor. Uygulama dünden beri etkili.

Denizli‘de kamu kurumlarında HES Kodu zorunluluğu olacak.

Kilis, Kayseri, Van, Kars, Erzincan, Çankırı, Diyarbakır, Kırıkkale, Gaziantep, İzmir, Samsun, Karaman ve Kocaeli illerimizde kamu kurumlarına girerken HES kodu istenecek.

Şanlıurfa ilimizde giriş-çıkışlarda HES Kodu zorunlu olacak.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu alabilmek için 3 yöntem bulunuyor;

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES kodu alma: Sağlık Bakanlığı’nın Corona için uygulamaya koyduğu Hayat Eve Sığar Uygulaması’nı telefonunuza yükleyip, sisteme üye olup, KPSS için HES kodu alabilirsiniz.
    İOS İÇİN HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İÇİN TIKLA
    GOOGLE PLAY STORE HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İÇİN TIKLA
  • E-Devlet üzerinden HES kodu alma: Hes kodları e-Devlet üzerinden de veriliyor.Bunun için e-Devlet şifreniz olması gerekiyor. EĞER VARSA HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
  • SMS ile HES kodu alma: Bunun için ise yeni mesaj açıp, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazınız ve 2023’e SMS olarak gönderiniz.  Eğer paylaşım süresi belirlemezseniz alacağınız HES kodu otomatik olarak 1 yıl geçerli olur.