e-Devlet Adalet Bakanlığı başvurusu nasıl yapılacak? Güvenlik formu ve Sağlık Beyanı nereden alınır?

5 Mart 2021 - 17:24

e-Devlet Adalet Bakanlığı başvurusu nasıl yapılacak? Güvenlik formu ve Sağlık Beyanı nereden alınır?

e-Devlet Adalet Bakanlığı başvurusu nasıl yapılacak? Güvenlik formu ve Sağlık Beyanı nereden alınır?
Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 11:41

Adalet Bakanlığı personel alımı 23 Şubat 2021 itibari ile başladı. Yüz binlerce aday 10 bini aşkın kadro için başvuru yapmaya başladı. Kurum başvuruların e-Devlet üzerinden yapılmasını uygun gördü. KPSS şartı ile yapılacak alımlarda kadrolar şu şekilde açıklandı;

 • 4.918 infaz ve koruma memuru (gardiyan)
 • 3.605 sözleşmeli zabıt kâtibi
 • 814 icra katibi
 • 700 mübaşir
 • 625 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi
 • 157 teknisyen
 • 266 destek personeli (şoför)
 • 51 hemşire
 • 43 aşçı
 • 27 sağlık teknikeri
 • 10 işaret dili tercümanı

Bu kadroların tümü sözleşmeli statüde olacak olup, en az lise mezunu olmak ve KPSS'den 70 ve üstü puan almış olmak ortak şart olacak.

TÜM BU KADROLARIN ÖZEL ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Başvurular 23 Şubat'ta başladı ve 12 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek. Başvuru esnasında bilinmesi gerekenler ve nasıl başvuru yapılacağına dair bir takım detayları sizler için derledik.

E-DEVLET ADALET BAKANLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tüm başvuru işlemleri 17 gün boyunca e-Devlet üzerinden yapılacak. Bu nedenle başvuru yapacak vatandaşlarımızın e-Devlet şifresi olmalı. Eğer henüz yoksa size en yakın PTT'den alabilirsiniz.

Şifre aldıysanız;

https://www.turkiye.gov.tr/adalet-is-basvurusu

adresine gidiniz. Ardından;

YENİ BAŞVURU yazan yere tıklayın. Karşınıza Adalet Bakanlığı'nın iç farklı ilanı çıkacak;

Not: İKM, sağlık teknikeri, şoför, teknisyen, hemşire gibi ilanlar ikinci sıradakinde...

Bu üç ilandan birine BAŞVUR butonuna tıklayınız. Ardından sizden kadro seçmenizi isteyecek.

Bu ilanlardan birini seçtikten sonra, sizden bilgiler isteyecek. Ardından ilk olarak adli sicil kaydınız gelecek. Adli sicil kaydınızı görüp ilerle dediğinizde esas önemli kısımlar çıkacak.

ADALET BAKANLIĞI GÜVENLİK FORMU VE SAĞLIK BEYANI NEREDEN ALINIR?

Sizden bu aşamada diplomanız, güvenlik formu ve sağlık beyanı istenecek. Diplomayı sistem otomatik çekecek. Fakat eğer sistemde mezuniyet bilgileriniz yoksa PDF formatında diploma veya mezuniyet gösterir öğrenim belgesini e-Devlet'ten kendiniz indirip yükleyebilirsiniz.

E-Devlet Güvenlik formu;

Buradaki formu indirip, bilgisayarda dolduru, imzalayıp, tarayıcıdan tekrar okutup PDF formatında gönderin. Herhangi bir bilgisayarda Google'a PDF dönüştürücü yazıp, dosyayı yüklemeden önce PDF'e çevirmeyi unutmayın.

Adalet Bakanlığı Sağlık Beyanı ise kılavuzdan indirilebilir. Bilgisayardan doldurun.

Burada imza çok önemlidir. Bu nedenle imzayı eksik etmemeniz önemlidir. Sizlere bu belgeleri PDF veremiyoruz, çünkü PDF verdiğimiz zaman üzerinde oynama yapmanız mümkün olmayacak. Bu nedenle imzaladıktan sonra bilgisayara tarayıcıdan yükleyip, Google'dan online PDF dönüştürücü kullanarak, PDF şeklinde yükleyiniz.

Bu işlemlerin ardından sizden son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı sisteme yüklemenizi isteyecek. Sizlere tavsiyemizi "İKİ KULAĞINIZIN DA GÖRÜNDÜĞÜ" vesikalık fotoğraf yüklemeniz. Telefondan çekecekseniz de karşıdan çekilmiş, kimlik fotoğrafına benzer bir fotoğraf yüklemeniz. Selfie, bir takım pozlar gibi şeyler gibi önerilmemektedir. Bu resimler mülakatlara sizinle gidecek, unutmayın.

Ardından sizden iletişim, kimlik, mezuniyet gibi bilgiler istenecek.

En son tercih listeniz istenecek. Tercih listesinde karar sizin. İster ilinizde bulunan yeri, ister daha çok alım olan yeri seçin.

TEK İL-KADROYA MI BAŞVURU YAPILACAK?

Burada Adalet Bakanlığı açık olarak şunu demiştir;

Adaylar sadece bir unvan için ve bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığının yapacağı sınava başvurabileceklerdir. Aynı ya da farklı unvan için aynı ya da farklı komisyona başvurulması durumunda yapılan tüm başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi yerleştirme işlemleri yapılmayacaktır. (Örneğin; bir aday infaz ve koruma memuru unvanı için bir yere başvuru yaptığında, başka bir yer infaz ve koruma memurluğu veya gerekli şartları taşısa dahi büro personeli (cezaevi kâtipliği) ya da diğer bir unvan için aynı veya farklı bir yere başvuru yapamayacaktır.) Adayların başvuru yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Bu nedenle sadece bir il ve bir kadro başvurusu yapılabilir.

Tüm başvuru işlemleri bittikten sonra;

“Başvurularım” ekranından başvurularının tamamlanıp amamlanmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. “Başvurularım” ekranından “Başvuru Tamamlandı” ibaresi görülmeyen hiçbir başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bu hususta sorumluluk başvuru yapan adaya aittir.

BAŞVURU VE SINAVLAR AŞAMASINDA BİLGİ ALMAK VE SORU SORMAK İÇİN TIKLA-TAKİP ET-MESAJ AT