Corona ne zaman bitecek? Prof.Dr. Ceyhan tarih verdi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

3 Aralık 2020 - 16:17

Corona ne zaman bitecek? Prof.Dr. Ceyhan tarih verdi

Corona ne zaman bitecek? Prof.Dr. Ceyhan tarih verdi
Son Güncelleme :

01 Kasım 2020 - 23:04

133 görüntülenme

Corona Virüs kaynaklı Covid-19 salgını aylardır hayatımızda. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra hızlı tüm dünyaya yayılan ve milyonlarca insanın ölümüne veya hastalanmasına neden olan Covid-19 salgını ne zaman bitecek? sorusu tüm dünyanın gündeminde. Yaz sonundan beri her gün yeni bir aşı veya tedavi haberi gelse de, henüz somut bir sonuç veren yöntem geliştirilemedi. Üstüne üstlük Avrupa’da Corona salgını için Almanya, Belçika ve Fransa’da yoğun tedbirler ve karantinaların yeniden başlaması kış mevsimi ile ilgili endişeleri daha çok arttırıyor.

Corona sürecinin başından beri televizyonlarda sıkça gördüğümüz Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 salgının ne zaman biteceğine ilişkin tahminlerde bulundu.

SALGININ BİTMESİ 2 YIL SÜREBİLİR

Beklenen aşı gelmezse, toplumsal bağışıklığın beklenmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, eğer virüs kendi kendine mutasyon geçirip etkisini yitirmezse, toplumsal bağışıklığın 1.5 veya 2 yıl önceden olmayacağı iddiasında bulundu.

Bu konuda en büyük endişenin daha önce virüs kapanın tekrar kaptığı vakalar olduğunu söyleyen Ceyhan, fakat bunların sayısının az olduğunu, fakat sayılar artarsa sıkıntı olacağını söyledi.

Eğer virüs kapanın yeniden kaptığı vakalar artmazsa, Prof.Dr. Mehmet Ceyhan’a göre salgın 2 yılda bitebilir.