Çin'den fırlatılan roket kontrolden çıktı: İhtimallerde İstanbul da var! | Maksat İstihdam

13 Mayıs 2021 - 02:11

Çin'den fırlatılan roket kontrolden çıktı: İhtimallerde İstanbul da var!

Çin'den fırlatılan roket kontrolden çıktı: İhtimallerde İstanbul da var!
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 1:27

2020 yılından beri art arda gelen gariplikler silsilesine bir yenisi daha eklenebilir. Çin, geçtiğimiz yıl uzaya bir roket fırlattı. Yörüngeye doğru fırlatılan ‘Long March 5b roketinde işler beklendiği gibi gitmedi. 21 tonluk roketin kontrolden çıktığını söyleyen uzmanlara göre roketin New York, Madrid, Pekin veya İstanbul düşebilme ihtimali var. Bu da önümüzdeki Cuma günü bir çok dünya şehri için riskin başlayacağı anlamına geliyor.

Harvard Üniversitesi’nde araştırma yürüten uzay bilimci Jonathan McDowell, roket parçalarının kuzey-güney yarım kürede 41. enleme yakın bir yere düşmesini beklediklerini belirtti. Tehlikedeki yerler; İstanbul, New York, Pekin, Madrid gibi büyük şehirler. McDowell kontrolsüz bir düşüşün yerleşim yerine zarar verebileceğini belirtiyor.

Loading...

Elbette roketin düşebileceği alanlara baktığımızda İstanbul risk altında olsa da, ihtimaller içinde bir çok şehir de mevcut. Söz konusu Long March 5b roketinin geçtiğimiz yıl yine bazı parçalarının Fildişi Sahili'nde yerleşim yerine zarar verdiği biliniyor.

Son 2 yılda art arda gelen olayların ardından; "Başımıza bir roket düşmediği kaldı" diyenler önümüzdeki günlerde haklı çıkabilir.