Binali Yıldırım'dan taşeronlara iki müjde! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 14:45

Binali Yıldırım’dan taşeronlara iki müjde!

Binali Yıldırım’dan taşeronlara iki müjde!
Son Güncelleme :

21 Mart 2019 - 23:22

4.569 görüntülenme

Hak-iş Konfederasyonu bu yıl bir ilki gerçekleştirdi. Nevruz kutlamaları yapan Hak-iş, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda 10 bin kişilik bir program düzenledi. 10 binden fazla işçinin katıldığı programın konuğu ise Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım oldu.

Burada bir konuşma yapan Yıldırım, belediyelerde kadro bulan işçilere de önemli müjde verdi. Toplantıya video konferans ile canlı bağlanan Yıldırım taşeronları ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı.

31 Mart için faaliyetleri olduğu için konferansa katılamadığını söyleyen Binali Yıldırım, Peygamber Efendimiz’in ‘Çalışan insan değerlidir’ hadis-i şerif’i üzerinden işçilere selamlarını gönderdi.

Sendikaları ve işçi ile memurları bu ülke adına güvence gördüklerini söyleyen Yıldırım, Başbakanlığı döneminde 696 sayılı KHK ile sayıları bir milyon civarında taşeronu kadroya geçirdiklerini hatırlattı.

Enflasyon farkı müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan ve kadroya geçen 33407 işçi çalışanı olduğunu bildiren Yıldırım, işçilerin özlük haklarının toplu sözleşme ile belirlerken ocak ve temmuz ayında yüzde 4’erlik zam olacak şekilde belirlendiğini söyleyen Yıldırım, fakat bu sözleşmede ücretin enflasyon altında kalması durumunda enflasyon farkı verileceğine dair bir hüküm belirtilmediğini söyleyen Binali Yıldırım, bu konuda mevcut İBB Başkanı ile iletişime geçtiğini söyledi ve bu mağduriyetin giderilmesi için çalışma yapılmasını istediğini söyledi.

Bunun üzerine yapılan çalışma ile enflasyon farkının işçiler tarafından alındığını söyleyen Yıldırım, 1 Mart 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere brüt günlük ücretlere 21 lira ilave yapıldığının müjdesini verdi. Bu şekilde bir işçi KHK kapsamında çalışan işçinin ilave olarak her ay 635 lira zamlı ücret alacağını söyledi. Bu şekilde 31 Aralık 2018’de 4059 lira brüt ücreti olan 2019’da yüzde 19 zam alacak.

Belediye iştiraklerinde sorunu olan kalmayacak

Sözlerine 31 Mart seçimlerinden sonra olacaklardan bahseden Yıldırım, 31 Mart’ın çalışanların da seçimi olduğunu söyledi.

Bütün İstanbul belediyesinde iştiraklarde çalışan hiç bir işçinin yeni dönemde mağdur edilmeyeceğini söyleyen Yıldırım, üstü kapalı bir biçimde kadro sözü verdi.

 

Maksat İstihdam