Maksat İstihdam

Bayram harçlığı verilecek mi? İçişleri Bakanı son noktayı koydu

Bayram harçlığı verilecek mi? İçişleri Bakanı son noktayı koydu
104 görüntülenme
29 Temmuz 2020 - 21:58

Pandemi döneminde özellikle sosyal medyada iddiaları dönen bayram harçlığı bir kez daha gündemde. Açık kapı bayram harçlığı başvurusu söylentileri dilden dile dolaşıyor. Ramazan Bayramı’nda verilmeyen bayram harçlığını aldığını iddia eden bazı sosyal medya hesapları kafaları karıştırıyor. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı açıklama yaparak Kurban Bayramı’nda bayram harçlığı verilecek mi? sorusunu yanıtladı. Kurban Bayramı’na 24 saatten biraz uzun süre kala bayram harçlığı isteyenleri üzen haber geldi.

AÇIK KAPI BAYRAM HARÇLIĞI YOK

İçişleri Bakanlığı, bir çok amaç için kurdukları açık kapı sisteminde herhangi bir bayram harçlığı verilmediğini söylerken, açık kapının böyle bir dağıtımı veya görevi olmadığını belirtti.

Özellikle son günlerde sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde böyle iddialar dolaştığına vurgu yapan Bakanlık;” “Kurban Bayramında valilikler ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerinden bayram harçlığı dağıtılacağı yönünde çıkan haber yalandır” ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı, Açık Kapı uygulaması ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

2017 yılında Bakanlığımız bünyesinde kurulan ve daha sonra aşama aşama 81 il valiliği ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçen Açık Kapı şube müdürlükleri ve Açık Kapı şefliklerinin temel görevi, vatandaşlarımızın kaymakamlık ve valiliklerdeki iş ve işlemlerinde yardımcı olmak, şikayet ve taleplerini kaydederek bunların etkin şekilde takibini yapmak ve vatandaşlarımızı, takibi yapılan işlem, şikayet veya talepleri hakkında bilgilendirmektir.

Görev tanımından da anlaşılacağı üzere, Açık Kapı birimlerimizin sözkonusu haber ve paylaşımlarda yer aldığı gibi sosyal yardım yapabilmesi mümkün değildir. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda da yanlış bilgiye dayalı benzer paylaşımlara rastlanılmış, konuyla ilgili gerekli açıklama, kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu tarz mesnetsiz haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi, Açık Kapı birimlerimizden bu yönde bir talepte bulunulmaması, ayrıca bu doğrultuda vaadde bulunan, yönlendirme yapmaya çalışan hiçkimseye itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın mağdur olmaması açısından önemlidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.