Maksat İstihdam

Asgari ücret ikinci toplantısı nasıl geçti? Neler konuşuldu?

Asgari ücret ikinci toplantısı nasıl geçti? Neler konuşuldu?
319 görüntülenme
10 Aralık 2019 - 17:36

Türkiye ekonomisi nefeslerini tuttu, 1 Ocak 2020 asgari ücret belirlenmesi için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına kilitlendi. Komisyonun ilk toplantısı geçtiğimiz hafta yapılmış ve tüm taraflar buluşmuştu. Bugün ise komisyonun ikinci toplantısı işçi kesiminin ev sahipliğinde, Türk-İş Genel Merkez’de yapıldı.

Toplantıda hükumet adına Toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık etti. Türk-İş ikinci toplantıda yeniden 2578 liradan alt bir rakama masaya oturmayacaklarının vurgusunu yaparken, yaşam maliyetinin altında bir ücreti kabul etmelerinin mümkün olmadığını hatırlattı.

SÜRECİ GÖRMEMİZ LAZIM

Toplantıda Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, DİSK’in 3200 TL’lik teklif verdiğini, Hak-İş’in ise ortak rakama katkı sağlayacağını beyan ettiğini, bu aşamada kendilerinin de süreci görmek istediklerini belirtirken, komisyon toplantısından çıkacak rakamın işçilerin lehine olmasını istediklerini söyledi.

HÜKUMET KANADI DA TEMKİNLİ

Çalışma Genel Müdürü Önder ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bağımsız bir yapıda olduğunu, ülke ekonomisine ve mevcut şartlara göre bir ücret belirleme amacıyla toplandığını belirtti.

Önder, süreçte kamu kurum temsilcilerinin sunum yapmasını beklediklerini ve gelecek veri ile raporları değerlendireceklerini söyledi.

Komisyonun bir sonraki toplantısı TİSK ev sahipliğinde olacak ve işverenler konuşacak.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.