ABD'de Korona aşısı başlıyor: Türkiye için ne zaman olacak? Ücretsiz mi olacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

2 Aralık 2020 - 02:25

ABD’de Korona aşısı başlıyor: Türkiye için ne zaman olacak? Ücretsiz mi olacak?

ABD’de Korona aşısı başlıyor: Türkiye için ne zaman olacak? Ücretsiz mi olacak?
Son Güncelleme :

23 Kasım 2020 - 0:42

551 görüntülenme

Dünya’da farklı ülkelerin ve şirketlerin aşıya ilişkin çalışmaları devam ederken, bazı ülkeler ve şirketler dağıtım aşamasına geçmiş durumda. En dikkat çeken iki Korona aşısından biri Pfizer ile BionTech firmasının ortak aşısı. Yüzde 95 etkili olan aşıya ilişkin uygulamalar ABD’de başlamak üzere. BionTech firmasının iki kurucu ortağının Türk olması nedeniyle bu aşıdan ülkemiz de son derece önemli. Peki Türkiye’ye Korona aşısı ne zaman gelecek? Aşı Türkiye’de ücretsiz mi olacak?

ABD ARALIK ORTASI BAŞLAYABİLİR

BionTech firması şu an ABD’nin Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) resmi başvurusunu yaptı. FDA aşı için toplantısını 10 Aralık 2020’de yapacak. Eğer resmi başvuru kabul edilirse ABD’de Aralık ayının ortasından itibaren aşılama çalışmaları başlayacak.

ABD için aşı son derece önemli halde. Şu an adeta Corona’nın zirvesini yaşayan ABD’de vakalar ve ölümler Mayıs ayını dahi sollamış durumda.

TÜRKİYE’YE KORONA AŞISI NE ZAMAN GELECEK?

Türkiye’nin henüz aşılama çalışması için bir takvimi yok. Fakat son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının 1 milyon doz sipariş edildiğini ve uygulamalar için Aralık ayının beklendiğini söylemişti. Ayrıca bu ay bazı gönüllüler üzerinde aşı denemeleri devam etti.

Yine Bakan Koca’nın açıklamalarına göre 2021 yılı için BionTech’ten 25 milyon doza kadar tedariğin sağlanabileceğinden bahsetti.

TÜRKİYE’DE KORONA AŞISI ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Aşı ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen Hürriyet Gazetesi baş yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’dan haber geldi. Müftüoğlu, aşının Türkiye’de ücretsiz olacağını, fakat ilk etapta 5 milyon risk grubundaki kişiye yapılacağını söyledi.

Müftüoğlu açıklamasında; “Amerika’nın 300, Avrupa Birliği’nin 200, İngiltere’nin 50, Kore ve Japonya’nın 100’er milyon doz aşı siparişi verdikleri eğer doğruysa -ki doğru olduğu anlaşılıyor- özellikle mRNA aşısına hepimizin ulaşması maalesef mümkün görünmüyor. Bu nedenle bazı ülkelerde Çin ve Rus aşılarının da kullanılacağı anlaşılıyor. Bizde zaten yola Çin aşısıyla çıkıyoruz. Birkaç hafta önce yaptığım görüşmede de Sayın Bakan bana açık ve net olarak uygulamaya Çin aşısıyla başlanacağını, ilk iki ay içerisinde risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacağını açıklamıştı. Kanaatim o ki aşı bizde de ücretsiz yapılacak. Ama bilelim ki öncelik risk grubundakilerin olacak.”dedi.