2020'de öğrenci affı gelecek mi? Binlerce kişi af bekliyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Kasım 2020 - 07:03

2020’de öğrenci affı gelecek mi? Binlerce kişi af bekliyor

2020’de öğrenci affı gelecek mi? Binlerce kişi af bekliyor
Son Güncelleme :

12 Kasım 2020 - 22:06

100 görüntülenme

Öğrenci affı uzun zamandır gelmiyor. Okudukları üniversitelerden harç, devamsızlık veya ders kalması nedeniyle belirli süre sonra ilişiği kesilmiş olan gençler 2020 öğrenci affı bekliyor. Bu konuda son olarak Twitter’da $OgrenciAfi Bekleyn6yüzbin hashtaginde buluşan yüz binlerce öğrenci hükumetten öğrenci affı beklediklerini söyledi.

Öğrenciler bu hashtag altında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükumet yetkililerine yarım kalan eğitimlerini tamamlamak için af beklentilerini sunuyor.

SON OLARAK MECLİSTE KONUŞULDU

Muhalefet milletvekilleri öğrenci affı konusunu sıkça TBMM gündemine getiriyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda CHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek tarafından konu gündeme getirildi. Bu konuda MHP’den de destek aldı.

Şimşek konu ile ilgili; “Vergi, SSK, BAĞ-KUR, HGS, ÖGS ve kamu borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun Meclis gündemine gelmiştir. Bu kanunun kapsamı genişletilmeli, çiftçi borçları, Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve özel bankalara olan çiftçi borçları da bu kapsam dâhiline mutlaka alınmalıdır. Kredi ve kredi kartları borçları da kapsam dâhiline alınıp bu insanlara da bir fırsat verilmelidir. Mutlaka ticari sicilleri bozulanlara sicil affı çıkartılmalıdır. Okullardan kaydı silinen, devamsızlık, ders geçememe, harç yatıramama gibi sebeplerden dolayı öğrenciler için mutlaka öğrenci affı çıkartılmalı ve bu okumak isteyen çocukların eğitim hakkı mutlaka tanınmalıdır.” dedi.