2020 bitmeden TYP'ye kadro gelir mi? TYP'ye kadro çalışması var mı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 19:59

2020 bitmeden TYP’ye kadro gelir mi? TYP’ye kadro çalışması var mı?

2020 bitmeden TYP’ye kadro gelir mi? TYP’ye kadro çalışması var mı?
Son Güncelleme :

27 Eylül 2020 - 8:00

144 görüntülenme

Toplum Yararına Program kapsamında her yıl yüz binlerce kişi istihdam ediliyor. Kamuya geçici süre işçi alımını ifade eden TYP sayesinde kamuda başta güvenlik ve temizlik olmak üzere pek çok kadro çalıştırılıyor. Fakat TYP‘ye giren personellerin belli başlı sorunları var. Bunlardan en önemlisi her yıl belirli periyotlarla çalıştıktan sonra işten çıkarılmak. Ekonomik zorlukların tavan yaptığı bu dönemde TYP’ye kadro beklentisi de tavan yaptı. Bu yıl TYP’ye yeni alınan on binlerce kişinin bulunması beklentileri arttırdı. Peki 2020 TYP’ye kadro yılı olur mu? İşte son gelişmeler.

TYP KADRO BEKLİYOR

Toplum Yararına Program kapsamında kamuda işe girenler, kurumlarda en çok emek sarf eden, en çok çaba gösteren ve buna rağmen en düşük maaşa ve haklara sahip kesim oluyor. Aileleri ile birlikte 250 bin kadar insan TYP bittikten sonra mağdur durumda kalabiliyor. TYP’nin özellikle dar gelirli vatandaşlardan seçiliyor olması TYP için kadro beklentisini daha da arttırıyor. Geçtiğimiz Haziran’da TYP süresi dolan işçiler pandemi döneminde ekstra çalışıp çaba gösterdikleri halde kadro alamadılar ve işten çıkarıldılar. Bu da yaz boyu bir çok kişinin mağduriyetine neden oldu.

2020 BİTMEDEN KADRO GELİR Mİ?

TYP için kadro daha önce bir çok kez siyasiler veya milletvekilleri tarafından dillendirilmiş, zaman zaman soru önergesi biçiminde TBMM’ye sunulmuştu. Fakat anlaşıldığı üzere Çalışma Bakanlığı bu konuya sıcak bakmıyor.  TYP’ye 2020’de kadro gelmesi şimdilik zor görünüyor. 1 Ekim 2020’de meclis açıldıktan sonra gündemde bir çok konu olacak. Ayrıca kadroya alınan taşeronların sözleşmeleri Çalışma Bakanlığı’nın ilk önceliği olacak. Bu nedenle 2020’de kadro beklentisi boşa çıkabilir.

TYP’LİLER BU SAYFADA TOPLANIYOR—-TIKLA-GRUBA KATIL- GÜNDEMİ YAKALA