1 liraya HES Kodu almaya başladılar | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 19:33

1 liraya HES Kodu almaya başladılar

1 liraya HES Kodu almaya başladılar
Son Güncelleme :

26 Eylül 2020 - 12:17

115 görüntülenme

Türkiye’nin bir çok yerinde kamu kurumlarına girişte HES Kodu alarak girmenin zorunlu olması bir para kazanma aracı haline geldi. Gaziantep’te esnaf, kamu binasına girişte HES Kodu’nun zorunlu olmasını fırsat bilerek, kendi başına HES Kodu alamayan vatandaşlara 1 lira karşılığı HES Kodu alıyor.

Sputnik’in haberine göre, Gaziantep’in Islahiye ilçesinde, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan PTT’nin çevresindeki esnaflar HES Kodu’nu para kazanma aracı haline getirmiş durumda. PTT’ye girişte HES Kodu alamayan vatandaşlar, esnaflara giderek 1 TL karşılığında HES Kodu alıyor.

Dükkan camlarına ‘HES KODU ALINIR’ ibarelerini yazan esnaf, bu yolla günlük ek olarak 50-60 TL kazandıklarını ifade ediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan esnaflardan biri; “Kamu kurumlarının bulunduğu bölgede esnafız. HES kodu zorunluluğu getirilmesi ile vatandaşlardan talep oluştu. Biz de bu talebe cevap vermek amacıyla 1 TL ücret ile HES kodu hizmeti vermeye başladık. e-devlet ve kısa mesaj üzerinden HES kodu alarak vatandaşlarımızın işlerini görüyoruz. Bize de bu uygulama yeni bir ekmek kapısı oldu. En kötü günde 50-60 kişiye HES kodu veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Maksat İstihdam